Albena w Bułgarii

Albena

Słońce, krystalicznie czysta woda o pięknej lazurowej barwie, piaszczyste plaże, które ciągną się kilometrami oraz bogate życie nocne… Albena, najmłodszy kurort w bułgarskim regionie Złote Piaski, przyciąga zarówno miłośników zażywania słonecznych kąpieli, jak i amatorów hucznej zabawy do białego rana.

Popularny kurort wypoczynkowy Albena zlokalizowany jest ok. 25 km od Warny i 8 km od Bałcziku w bułgarskim regionie Złote Piaski, tuż nad malowniczym piaszczystym wybrzeżem Morza Czarnego. Nieopodal znajduje się  ogromny zielony las, który częściowo stanowi rezerwat przyrody. Sezon turystyczny w Albenie trwa od maja do października, słoneczna pogoda i wysokie  temperatury zapewniają wtedy doskonałe warunki do opalania i kąpieli w morzu. Odznaczona Błękitną Flagą plaża w Albenie rozciąga się na długości 6 km i jest pokryta drobnym jasnym piaskiem. Jej szerokość osiąga od 30 do 100 m, a malownicze piaszczyste wydmy dodają jej uroku. Łagodne zejście do morza oraz niewielka głębokość wody sprawiają, iż jest to bezpieczne miejsce do nauki pływania. Albena zapewnia również moc wrażeń pasjonatom sportów wodnych. Panują tu idealne warunki do jazdy na nartach wodnych, windsurfingu oraz eksplorowania tajemniczych zakątków podwodnego świata. W kurorcie funkcjonuje także szkoła nurkowania, a miłośnicy żeglarstwa mogą wypożyczyć jacht.

Turystów szukających nocnych rozrywek z pewnością przyciągną liczne dyskoteki i kasyna, w których życie toczy się do wczesnych godzin porannych. W wielu miejscach oferowane są również zabiegi SPA, przeprowadzane przez profesjonalny medyczny personel. Źródła mineralne Albeny są bogate w wiele cennych składników jak np.: magnez, siarka czy wapń.

Plaża w Albenie

Spędzając wczasy w Albenie warto również wybrać się na wycieczkę do Warny, która przyciąga przede wszystkim Mauzoleum Władysława Warneńczyka, pozostałościami po czasach rzymskich, bizantyjskimi fortyfikacjami  oraz okazałym delfinarium. Na uwagę zasługuje również miasto Bałczik z przepięknym pałacykiem rumuńskiej królowej Marii oraz egzotycznym ogrodem botanicznym.

Urlop w Albenie to doskonały pomysł na wypoczynek zarówno dla miłośników plażowania i sportów wodnych, jak i osób spragnionych rozrywki. Piaszczysta plaża, słońce i bliskość dwóch zabytkowych miast: Warny i Bałcziku, sprawiają, iż Albena jest jednym z najchętniej wybieranych ośrodków wakacyjnych na bułgarskim wybrzeżu.