Do Bułgarii


W południowo wschodniej Europie, na Bałkanach nad Morzem Czarnym leży Republika Bułgarii.  Sąsiaduje bezpośrednio z Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją i Rumunią. Bułgaria od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród polskich turystów. To powodzenie zaczęło się w latach siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to Bułgaria była praktycznie jedynym dostępnym i stosunkowo tanim dla Polaków z kierunków wakacyjnych wyjazdów. Dziś oczywiście to zupełnie inny kraj i inny, dużo wyższy standard wypoczynku, a jego popularność nie słabnie od lat (zobacz oferty na wakacje w Travelplanet.pl).

Dlaczego Bułgaria jest tak popularna na wakacje wśród turystów? Nadal czynnikiem decydującym o jego wyborze są przystępne ceny, bo nie ma się co oszukiwać, tutaj jest dużo taniej niż w Grecji czy Turcji. A drugi czynnik to niewątpliwie piękne piaszczyste plaże, ciepła, krystaliczna woda, a to wszystko w otoczeniu odnowionej lub zupełnie nowej infrastruktury hotelowej i gastronomicznej.

Bułgaria – gdzie i kiedy na wakacje?

Największą popularnością wśród turystów cieszą się niezmiennie Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. To typowo turystyczne miejsca, gdzie przyjeżdża się, aby cieszyć się kąpielami słonecznymi mi morskimi. W czasie pobytu w Bułgarii warto też wybrać się do Sofii, Nessebar, Melnika, Burgas, Warny. To cieszące się największą popularnością miejscowości, ale jest o wiele więcej ciekawych miast wartych zobaczenia.

W Bułgarii panuje klimat umiarkowany ciepły, na terenach nadmorskich kontynentalny podzwrotnikowy. Dobra pora na wypoczynek tutaj to okres od czerwca do września. W okresie wakacyjnym średnie temperatury w głębi kraju  osiągają 23 stopnie, natomiast na obszarach nadmorskich 25 stopni. Panująca latem pogoda sprzyja nie tylko korzystaniu z uroków plaż i morza, ale też doskonale nadaje się do wędrówek po górach, na szlakach wówczas jest mniej ludzi, a średnie temperatury w górach to 18 stopni, czyli idealne warunki do pieszych wędrówek. Zwolennicy czynnego wypoczynku powinni jednak zaplanować urlop jesienią, która jest również ciepła i słoneczna. Urlop wówczas płynie wolniej i na pewno spokojnie, ponieważ jest zdecydowanie mniej turystów.

Wakacje w Bułgarii

Wielbiciele kąpieli morskich i słonecznych urlop spędzają przede wszystkim na Bułgarskiej Riwierze położonej nas Morzem Czarnym. To co tutaj przyciąga ludzi to przede wszystkim nieskazitelnie czysty piasek na pięknych plażach, w pobliżu których nie brakuje luksusowych hoteli (zobacz oferty hoteli na Trivago.pl)oraz znakomitych ośrodków wypoczynkowych.

Bardzo popularnym kurortem są Złote Piaski, w których oprócz plażowania można również zwiedzać okoliczne zabytki. Co warto zobaczyć? Na pewno trzeba wybrać się do monastyru Aładża, a także do Kamiennego Lasu, czyli rezerwatu, w którym można oglądać kolekcję około 300 kamiennych tworów. W północnej części wybrzeża leży przylądek Kaliakra, którego znakiem rozpoznawczym są strome klify zwisające około 70 m nad wodą. Oprócz klifów nie brakuje tu jaskiń, grot i skalnych kanionów.

Kolejnym miejscem przyciągającym turystów na wczasy w Bułgarii jest Warna, miasto z historią sięgającą VI w. p.n.e. Oprócz pięknych plaż i czystych wód warto tu zobaczyć budowle pochodzące z czasów rzymskich, bizantyjskich a także zabytki pochodzenia tureckiego. W Bułgarii językiem państwowym jest bułgarski, ale w miejscowościach typowo turystycznych bez problemu porozumiemy się w języku angielskim. Walutą kraju jest lew, wymienić walutę można bez problemu w jednym z licznych miejscowych kantorów, ale lepiej nie korzystać w tym.

Co ciekawe, Bułgaria to też bardzo dobre miejsce dla miłośników sportów zimowych. Zimowe kurorty mają równie dobrą infrastrukturę jak letnie miejscowości wypoczynkowe. I od lat cieszą się taką samą popularnością wśród turystów.