Zabytki w Warnie

Warna

Miasto Warna leży w północno-wschodniej części Bułgarii, nad brzegiem Morza Czarnego. Warna to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii, a największe na brzegu Morza Czarnego z populacją około 330 000 ludzi. Ze względu na swoją historię oraz jej ekonomiczne i kulturowe znaczenie, często jest nazywana morską stolicą Bułgarii. Założenie miasta jest datowane na VI wieku p.n.e. pod nazwą Odessos nadaną przez emigrantów przybyłych z Miletu znajdującego się w niedalekiej Azji Mniejszej. Przez krótki czas zamienił się w jeden z najważniejszych portów i centrów handlowych na Morzu Czarnym.

Przez kilka dziesięcioleci Odessos był w granicach macedońskiego imperium Aleksandra Wielkiego. Później wywalczyło niepodległość i nadal wzrastało jego znaczenie jako centrum ekonomiczne, handlowe i kulturalne. Miasto biło własne pieniądze, które są między innymi dowodem jego znaczenia i rozwoju. W 15 roku naszej ery Odessos znalazło się w granicach Cesarstwa Rzymskiego.  W 1398 Warna została podbita przez osmańskich zdobywców. Podczas odrodzenia (XVIII – XIX w.) stała się  centrum kulturalnym i handlowym. Obecnie Warna to nowoczesne miasto ze sporą ilością atrakcji, bogatą ofertą kulturalną, w tym z wieloma imprezami o skali krajowej jak i europejskiej.

Spacerując po Warnie możemy zobaczyć dwie nowoczesne wielofunkcyjne hale znajdujące się na terenie powiatu, czyli Pałac Kultury i Sportu oraz centrum Festiwalowe i Kongresowe, które pozwalają realizować międzynarodowe festiwale kinowe, fora naukowe i imprezy sportowe, wśród których są: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Varna Lato”, Ethnic Festival, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Międzynarodowy Festiwal Folkloru od Warny, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Love is Folly”, Międzynarodowy Festiwal Lalek „Golden Dolphin”, Międzynarodowy Salon fotograficzny, bułgarski Film Festival „Złota Róża”, itd.Dzięki nowoczesnym portom, połączeniom kolejowym i lotnisku międzynarodowemu, zapewniającemu połączenia z 35 państwami i ponad setką miast na całym świecie, jest jednym z największych ośrodków transportowych w Bułgarii.

Co zaś warto tu zwiedzić? Strategiczne położenie Warny, zamieniło miasto w jedną z największych miejscowości na wybrzeżu Morza Czarnego od starożytności. Wiele zabytków znajdujących się w Muzeum Archeologicznym sięga okresu starożytnego. Imponująca kolekcja muzeum zawiera znaleziska z Warny, między innymi najstarszy złoty skarb na świecie, którego pochodzenie datuje się na sześć tysięcy lat p.n.e. Wśród pozostałych muzeów, jednym z najciekawszych jest Muzeum Morskie oraz Muzeum Etnograficzne. W zbiorach Muzeum Morskiego warto zobaczyć eksponaty związane z bułgarską żeglugą wojskową i handlową.

Morze w Warnie