Klimat i temperatury

Bułgaria to kraj pełen niespodzianek i uroczych zakątków. To, co urzeka w tej części świata to niewątpliwie piaszczyste i rozległe rajskie plaże, przepyszna kuchnia (a zwłaszcza tutejsze wina) oraz ciepłe morze. Poza tym jest tutaj wiele miejsc i zabytków do zwiedzania, a bałkański folklor oraz uśmiech mieszkańców sprawiają, że pobyt w Bułgarii staje się czystą przyjemnością. Ogromnym atutem jest tu przyjemna temperatura powietrza, która nad morzem utrzymuje się przez cały rok.

Jaki klimat i temperatury panują w Bułgarii?

W Bułgarii panuje umiarkowany klimat, suchy i ciepły. Nad morzem przechodzi on w kontynentalny podzwrotnikowy. Sprzyja to relaksowaniu się, a także zwiedzaniu. Latem średnia temperatura wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza, a średnia roczna temperatura to około 13 stopni. W górach mamy do czynienia z piętrowością klimatyczną. Średnia temperatura w skali roku to to tutaj 12 stopni Celsjusza. Na początku roku, czyli w styczniu to -6 stopni. Nieco cieplej jest na północy -3 stopnie Celsjusza a już nad Morzem Czarnym i na południu wynosi ona około 2 stopni. W lipcu znów najcieplej na wybrzeżu – do około 25 stopni, nieco chłodniej na północy – 23 stopnie Celsjusza i najzimniej w górach – poniżej 18 stopni.

Najlepsza pora na wyjazd do Bułgarii

Planując wczasy w Bułgarii i zastanawiając się nad najlepszych czasem na wakacje trzeba oczywiście wziąć pod uwagę w jaki rejon się wybieramy. Morze Czarne zachęca do odwiedzin latem, bo mimo iż temperatura powietrza jest tu naprawdę przyjemna przez cały rok to temperatura wody najwyższa jest od czerwca do września. Wynosi wtedy około 23 stopni Celsjusza.

Latem warto też wybrać się w góry. To idealny czas na wędrówki, zwłaszcza wybierając trasy, na których nie trzeba obawiać się tłumów. Poza tym łatwo wtedy o nocleg i tanie owoce.

Bułgaria czaruje piękną pogodą. Deszczowe chmury pojawiają się tu czasem, lecz opady są najczęściej przelotne, a burze to czasem kwestia kilkunastu minut lub pół godziny. Poza tym to kraj, w którym może wypocząć ciesząc się pięknem krajobrazów i piaszczystymi plażami. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie.