Sozopol w Bułgarii

Sozopol

Niewielkie rybackie miasteczko Sozopol, położone w południowo-wschodniej Bułgarii, na wybrzeżu Morza Czarnego przyciąga kameralną atmosferą, długimi piaszczystymi plażami oraz czystą lazurową wodą. Pełne zabytków uliczki oraz malownicze widoki zapewnią udany i pełen emocji urlop osobom spragnionym wypoczynku i ucieczki od codzienności.

Sozopol, najstarsze miasto na czarnomorskim wybrzeżu, znajduje się 30 km na południe od Burgasu. W 1970 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi obszar chroniony. Miasteczko zamieszkiwane jest jedynie przez 4285 osób. Dobra infrastruktura hotelowa, klimatyczne restauracyjki, sklepy oraz piaszczyste plaże zapewniają dogodne warunki do odpoczynku. W Sozopolu panuje klimat umiarkowany ciepły, a najgorętszym miesiącem w roku jest lipiec, średnia temperatura wynosi wtedy 22,8 stopni Celsjusza.

Miłośnicy zażywania słonecznych kąpieli znajdą tutaj kilka długich bajkowych plaż o jasnym piasku. Jedną z najpiękniejszych jest Harmanite, położona w zatoce, pomiędzy murami Starego Miasta, a klifem. W okolicy zlokalizowane są liczne restauracyjki plażowe z widokiem na starówkę oraz morze i przepływające po nim luksusowe jachty. Popularną wśród turystów plażą jest też szeroka i czysta Kawaci (zwana również Smokini), najbardziej oddalona od centrum.

Historia Sozopolu sięga epoki brązu, gdy jego obszar zamieszkiwali Trakowie. Miejscowość powstała jednak w 610 r. p.n.e., a założyli ją Grecy z Miletu, nadając jej nazwę Apollina, ku czci boga sztuki. W miasteczku wzniesiono także świątynię Apollina ze wspaniałym trzynastometrowym posągiem bóstwa, jednak w 72 r. p.n.e., podczas przejęcia miasta przez Imperium Rzymskie, statua została skradziona i przetransportowana do Rzymu. Aktualna nazwa miasta została nadana w IV w. p.n.e. W 1352 r. n.e. Sozopol znalazł się pod władzą Genui, a w 1453 r. przejęli go Turcy, których panowanie zaskutkowało zniszczeniem wielu ważnych cerkwi. W XIX w. miejscowość stała się zaś głównie ośrodkiem rybołówstwa.

Widok na Sozopol

Co warto zobaczyć w Sozopolu? Dziś na terenie kurortu zwiedzić można wiele zabytków świadczących o długiej i barwnej historii. W obrębie starówki znajduje się ponad 200 drewnianych dwu- oraz trzypiętrowych domów, pochodzących z przełomu XVIII i XIX stulecia, zamieszkiwanych w przeszłości przez rybaków. Na uwagę zasługują także cztery wspaniałe cerkwie: cerkiew św. Jerzego, wzniesiona na ruinach bazyliki z I w.; cerkiew Najświętszej Marii Panny zachwycająca przepięknymi drzeworytami; niewielka cerkiew św. Zosima z XIX w. z ikonami stworzonymi przez lokalnego artystę oraz cerkiew św. Cyryla i Metodego. Miłośnicy zwiedzania mogą również udać się do bogato wyposażonego Muzeum Etnograficznego oraz Archeologicznego. Nieopodal Sozopolu znajduje się także wysepka św. Jana, na której zobaczyć można pozostałości po pochodzącym z XII w. monastyrze i cerkwi oraz latarnię morską z 1884 r. Z przystani zlokalizowanej na północ od portu w  Sozopolu organizowane są krótkie rejsy na wysepkę. Pomiędzy miastem, a wyspą św. Jana przyjrzeć się można skamieniałemu lasowi cedrowemu, który uległ zatopieniu ok. 70 mln lat temu.

Malowniczy kurort Sozopol przyciąga turystów bajkowymi widokami, zabytkowym i pełnym tajemnic Starym Miastem oraz długimi i piaszczystymi plażami. Kameralna atmosfera, liczne atrakcje i dobrze rozwinięta infrastruktura dostarczą chwili błogiego relaksu i zapewnią moc wrażeń.

Wakacyjny Sozopol

Zapisz