Bałczik w Bułgarii

Bałczik

Polscy turyści bardzo chętnie odwiedzają Bułgarię. Ten położony nad Morzem Czarnym kraj zachęca podróżnych wspaniałą pogodą, przystępnymi cenami i ciekawymi atrakcjami. Szczególnie godnym polecenia ośrodkiem turystycznym jest Bałczik, nadmorski kurort usytuowany w północno-wschodniej części kraju.

Amatorzy wysokich temperatur najlepiej będą się tam czuli w lipcu oraz w sierpniu, wówczas dni są długie, gorące i suche. Czerwiec i wrzesień lepiej nadają się na zwiedzanie, słońce bowiem nie praży tak mocno, jednak w tych miesiącach mogą występować opady. Bałczik rozmieszczony jest tarasowo na niewielkim wzgórzu, dzięki czemu niemal z każdego miejsca można podziwiać wspaniały widok na Morze Czarne. Na terenie kurortu mieści się wiele hoteli, zarówno luksusowych, jak i tych bardziej ekonomicznych.

Bałczik jest kurortem spokojniejszym niż pobliska Warna czy Złote Piaski, tamtejsze plaże nie są bardzo zatłoczone, nawet w środku sezonu znajdziemy na nich miejsce dla siebie. Miasto usytuowane jest nad zatoką, dzięki czemu temperatura w morzu utrzymuje się na wysokim poziomie. W trakcie morskiej kąpieli można napawać się widokiem wapiennych skał górujących nad kurortem. Całe nadbrzeże pokryte jest delikatnym piaskiem o złotawym odcieniu nadając plażom niezwykłego charakteru, zaś nadmorskie promenady pełne są sklepów z pamiątkami, a także niewielkich kawiarenek.

Wybrzeże Bałcziku

Co warto zobaczyć w Bałcziku? Największą atrakcją miasta jest pałacyk królowej Marii, a właściwie okalający budowle ogród botaniczny. Jest to jeden z największych w Europie obiektów tego typu, znajdziemy tam tysiące gatunków roślin lokalnych oraz egzotycznych. Jednak nie trzeba być miłośnikiem botaniki, aby wycieczka po ogrodzie sprawiła nam przyjemność, kolorowe rośliny bowiem robią niesamowite wrażenie. Również pałacyk królowej Marii, powstały w drugiej połowie XIX wieku, jest udostępniony dla zwiedzających. To urokliwe miejsce jest ciekawym przykładem architektury eklektycznej, zauważymy tutaj wpływy gotyckie, renesansowe, a także orientalne.