Widok na miasto Nessebar

Nessebar

W czasie pobytu w Bułgarii nie można pominąć znajdującego się na Słonecznym Brzegu – Nessebaru. To najstarsze bułgarskie miasto bogate jest w zabytki i niezliczone atrakcje. Nessebar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co niewątpliwie wpływa na jego niesłabnącą wśród turystów popularność.

Miasto Nessebar założyli Trakowie i nazwali je Mesambrią, a od VI wieku było jedną z greckich kolonii, a zarazem centrum handlu. Z okresu panowania greckiego w mieście pozostały fragmenty niegdysiejszych murów fortyfikacyjnych a także Akropol. Począwszy od 71 r. p.n.e. miasto było pod panowaniem rzymskim, za tego okresu również nie brakuje ciekawych zabytków architektonicznych, które można podziwiać spacerując po mieście. Kolejne mniej lub bardziej burzliwe okresy w historii miasta pozostawiły w nim swój ślad w postaci zbytków architektury z okresu średniowiecznego – po dziś zachowało się wiele kościołów oraz pomników, a także okresu panowania Turków.

W XIX wieku w Nessebarze pojawiło się zdecydowanie więcej budowli drewnianych o charakterze typowym da regionu Morza Czarnego. Z początkiem XX wieku zaczyna się również rozwój miasta jako rejonu typowo turystycznego. Z czasem przekształca się w znany i lubiany kurort, a to pociąga za sobą jego rozbudowę oraz odnowienie tutejszych zabytków.

Nessebar to nie tylko piękne i piaszczyste plaże, a to też miejsce, gdzie historia przeplata się na każdym kroku ze współczesnością. W czasie pobytu tutaj warto poznać historię miasta, a także zwiedzić znajdujące się w nim zabytki. Z listy rzeczy, które koniecznie trzeba odwiedzić to na pewno cerkwie św. Apostołów, św. Jana Chrzciciela,  Bogurodzicy oraz Chrystusa Pantokratora. Ta ostatnia cerkiew została wybudowana w XIII wieku z białego kamienia i cegły.

Plaża w Nessebar

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz