Święty Włas

Św. Włas

Święty Włas to bogaty w atrakcje, szybko rozwijający się ośrodek turystyczny, położony 10 km na północ od miasta Nesebyr i 2 km od Słonecznego Brzegu. Osada została założona w II wieku przez starożytnych Traków. W tym czasie nosiła nazwę Larisa, a dopiero w XIV wieku przyjęła imię Święty Włas – patrona kupców i uzdrowicieli.

W XIV – XVIII wieku znajdował się w tej miejscowości klasztor, którego nazwa pochodzi od świętego. Został spalony podczas wielokrotnych najazdów piratów. Na terenie miasta znajdują się cztery kolejne klasztory. Miasto  jest jedną z najstarszych osad w powiecie Nesebyr. Wszystkie one zostały zniszczone w XVIII wieku, nadal można zwiedzać ich ruiny i pozostałości po nich. W 2007 roku w miejscowości Święty Włas powstał największy port jachtowy w Bułgarii – Marina Dinevi, przewidziany na 300 jachtów.

Piaszczysta plaża w miejscowości Święty Włas położona jest na jego południowej stronie. Piasek na wybrzeżu jest drobny i w charakterystycznym dla tego regionu złotym kolorze. Ten kurort jest unikalnym połączeniem czystego górskiego powietrza, klimatu morskiego i pięknej przyrody.

Atrakcji w tym mieście nie brakuje. Święty Włas jest ulubionym miejscem odpoczynku dla wielu Bułgarów i obcokrajowców. Planując wyjazd do tego miejsca warto wziąć pod uwagę Międzynarodowe Regaty Żeglarskie „St. Vlas „ organizowane 18, 19 i 20 lipca. Gospodarzem zawodów jest Miejski Klub Morski „Nesebyr 2000”.

Święty Włas- plaża

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz